09/04/2016

Moda na olej kokosowy

Olej kokosowy długo był niedoceniany ze względu na wysoką zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych. Obecnie bez trudu znajdziesz go w ofercie sklepów z żywnością ekologiczną, a nawet supermarketów.

Sprzedaż oleju kokosowego gwałtownie rośnie. Znajduje się on obecnie w wielu produktach spożywczych. Niektórzy twierdzą, że ma on same zalety i pomaga zarówno schudnąć, jak i spowolnić postępy choroby Alzheimera.

Składniki odżywcze oleju kokosowego

Olej z orzechów kokosa nie zawiera białka, węglowodanów, minerałów i prawie żadnych witamin. To czysty tłuszcz z odrobiną witaminy E.

Jedna łyżka stołowa tego oleju (13,6 g) to 117 kcal (dzienne zapotrzebowanie energetyczne dla kobiet to około 1800 kcal).

Olej kokosowy składa się niemal wyłącznie z nasyconych kwasów tłuszczowych. Jednak w odróżnieniu od tłuszczów zwierzęcych, równie bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, zawiera on także niezwykle dużo trójglicerydów o średniej długości łańcuchów kwasów tłuszczowych (MCT).

Kiedy spożywasz MCT, trafiają one do wątroby i są metabolizowane w celu wytwarzania energii lub przetwarzane na ciała ketonowe, które mogą mieć leczniczy wpływ na mózg (w przypadku padaczki i choroby Alzheimera).